Newsletter
Podaj swój adres e-mail i badź na bieżąco z nowościami i promocjami
Nordic Walking - to nie tylko moda, ale szansa na lepsze zdrowie

kije nordic walking Viking Varit

 

Coraz częściej widzimy osoby w mieście, które chodzą w parach lub samotnie ciągnąc za sobą jakieś kije. Zastanawiamy się o co chodzi? Czytamy gdzieś w Internecie - Nordic Walking - brzmi bardzo wzniośle.

Nordic Walking to (źródło Wikipedia):

 "forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku.

Szczególnie:

  • rozwija się siła i wytrzymałość ramion,
  • łatwość wchodzenia na wzgórza,
  • spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
  • zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,
  • redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
  • odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie nordic walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije."

 

Co do sprzętu - to ważne są:

1) rękawiczki - powinny być odpinane (łatwiej manipulować kijami przed i po ćwiczeniach), najlepiej z możliwością regulacji odległości rękawiczki od rączki

2) końcówki - tzw. stopki, muszą być odpowiednio wyprofilowane i z odpowiedniego materiału (więcej w dokumencie "Wybierasz się na spacer z kijami" autorstwa Pana Mateusza Rusinka.

3) materiał, z którego wykonane są kijki - najlepsze, ale i najdroższe wykonane są z carbonu - włókna węglowego, najpopularniejsze są wykonywane z aluminium, co powoduje że są lekkie, ale będą miały krótszą trwałość niż te carbonowe. Jeśli Ktoś z Państwa chce dużo chodzić, a nie chce wydać sporo na kijki zalecamy wybór kijków aluminiowych ale nieskładanych np. Varit.

Pozdrawiam

PK

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl