Newsletter
Podaj swój adres e-mail i badź na bieżąco z nowościami i promocjami
Juventus - niesamowity włoski klub piłkarski

 

Juwentus – niesamowity włoski klub piłkarski.

 

Historia klubu Juventus, którego łacińska nazwa oznacza "młodość" sięga końca XIX wieku. W roku 1987 grupa nastoletnich przyjaciół spotkała się na ławce przy Corso Re Umberto, jednej z najpiękniejszych alei w Turynie, po to by z pasji do piłki nożnej założyć Juventus Sport Club.


Ilustracja 1: Symbol na koszulce piłkarzy Juventusu, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Juventus_2008-09_-_Bianconeri.jpg

Futbol to sport tożsamosci. Znakami rozpoznawczymi są barwy klubowe, symbol, hymn. Historia biało-czarnych pasów na koszulkach graczy Juwentusu też jest niezwykła. Początkowe różowe koszulki, dzieło jednego z ojców piłkarzy, szybko wyblakły. W 1903 roku podjęto decyzję o ich wymianie. Nowe stroje sportowe, aby były bardziej trwałe miały być sprowadzone z Anglii – kolebki futbolu. Jeden z graczy skontaktował się z przyjacielem mieszkająym w Nottingham, kibicem najstarszego klubu w Angii, Notts Country. Wysłał on do Włoch komplet koszulek w biało-czarne pasy, takich samych, w jakich grali Notts. Trykoty te towarzyszyły zawodnikom klubu z Turynu przez długie lata i stąd ich przydomek bianconeri – po włosku – biało-czarni.

W 1905 roku Juventus zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski – scudetto. Od początku istnienia klubu towarzyszyła zawodnikom sentencja "Dla Juve zwycięstwa nie są ważne. To jedyne, co się liczy."


Ilustracja 2: Drużyna Juventusu z 1906r. źródło: https://it.wikipedia.org/wiki/Foot-Ball_Club_Juventus_1905-1906


Mimo, że czarno-białe pasy nie zawsze tryumfowały, nigdy nie poddawały się bez walki. Podopieczni Carlo Carcano wyróżniali się niesamowitym zgraniem, dosłownie, jak to Włosi, tańczyli na boisku.

Sam klub, gdy był pod opieką rodziny Agnellich (właścicieli fabryki FIAT) zobowiązał się do przestrzegania odpowiednich norm zachowania się na boisku i poza nim. Schludne fryzury, gładko ogolone twarze, brak kolczyków i tatuaży, to norma dla włoskich zawodników. Powstało nawet określenie - lo stile Juve – wrodzony styl turyńskiego klubu.

 

Juventus od jakiegoś czasu przewrotnie nazywany "Starą Damą" ma w historii całego włoskiego futbolu chyba największe znaczenie. Zawsze gdy Włosi sięgali po nawyższe trofea w rozgrywkach europejskich czy światowych, w podstawowym składzie drużyny było co najmniej kilku zawodników z klubu z Turynu.

Co również ciekawe, od momentu powstania do 2011 roku, Juventus prowadził swego rodzaju koczowniczy tryb funkcjonowania. Początkowo mecze drużyny rozgrywane były przy Parco del Valentino oraz Parco Cittadella, następnie na Stadio Velodromo Umberto I gdzie Juve zdobył pierwszy puchar mistrza Włoch. W czasach II wojny światowej za sprawą rodu Agnellich grali na boisku rodzinnej osady Villar Perosa, które było wykorzystywane jako baza treningowa do lat 80 ubiegłego stulecia. Następny stadion, na którym grała "Stara Dama", był wybudowany na rozkaz Benito Mussoliniego, z okazji miedzynarodowych igrzysk uniwersyteckich, które odbyły się w 1933 roku. Był to stadion z bieżnią lekkoatletyczną, dla fanów futbolu niezbyt udanym z uwagi na znaczną odleglość dzielącą trybuny od murawy. Juwentus grał na tym obiekcie do 1989 roku zdobywając w tym czasie 17 scudetto i siedem razy Puchar Włoch. Kolejną areną zmagań piłkarzy był "Stadio delle Alpi", który fanom futbolu na pewno kojarzy się z pamietnego półfinału Mistrzostw Świata - Anglia-RFN, w którym kapitan Anglików Paul Gascoine, otrzymał drugą żółtą kartkę i ze łzami na policzkach, cały w sportowej złości opuszczał stadion. Ostatnim, dziewiątym domem biało-czarnych jest "Juventus Stadium" gdzie 8 września 2011 roku rozegrano inauguracyjny mecz towarzyski z Notts County, klubem, któremu Juve zawdzięcza biało-czarne stroje piłkarskie.


Ilustracja 3: Zbigniew Boniek i Michel Platini w barwach Juve źródło: https://it.wikipedia.org/wiki/Juventus_Football_Club_1982-1983 

Polskim akcentem w historii tego zacnego klubu jest kilkuletnia gra najlepszego jak na tamte czasy piłkarza polskiego Zbigniewa Bońka. Prezydent Juventusu Gianni Agnelli nadał naszemu zawodnikowi przydomek Bello di Notte – piękność nocy, który miał podkreślać waleczność i umiejętności jakie Boniek pokazywał podczas rozgrywanych wieczorem meczów w europejskich pucharach.

Klub z Turynu, niezaprzeczalnie niezwykły, raz z powodu niesamowitych wyników sportowych, dwa z powodu - lo stile Juve – swoistego sportowego savoir' vivre'u, pięknych strojów sportowych, klasy na boisku, mimo różnych problemów w czasie swojego istnienia, wrócił na szczyt i od 2012 roku znów systematycznie wygrywa Mistrzostwa Włoch.

 


Ilustracja 4: Drużyna Junventusu 2014r. źródło:https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Juventus_line-up_vs_Malmoe_2014.jpgMichel Platini, jeden z największych piłkarzy zagranicznych, który grał w drużynie Juve tak o nim powiedział:

"Grać w piłkę zacząłem w największym klubie w Lotaryngii. Następnie przeszedłem do największego klubu we Francji. Na koniec trafiłem do największego klubu na świecie."

 

Źródło:

1) Adam Digby, Juventus historia w biło-czarnych barwach, Wydawnictwo SQN, Kraków 2016r.

2) https://pl.wikipedia.org/wiki/Juventus_F.C. dostęp 03.02.2017r.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl